Verili by ste, že ekologické čistiace prostriedky môžu byť rovnako účinné ako bežne dostupná drogéria plná chémie? Ani ja som tomu neverila, kým som nevyskúšala. A veru som ostala poriadne prekvapená.

Nielenže boli tieto produkty porovnateľne účinné, v mnohých prípadoch boli dokonca silnejšie! Počas celého upratovania ma sprevádzala jemná, omamná vôňa prírodných esenciálnych olejov, úplne iná než tá, ktorú po sebe zanechávajú syntetické prostriedky. Pôsobila veľmi príjemne a upokojujúco a v byte sa udržala ešte hodiny po upratovaní.

Možno si teraz aj vy, tak ako ja vtedy, kladiete otázky: "Ako je to možné?" "Ako môže mať niečo, čo bolo prednedávnom len kopou pomarančových šupiek (Pomarančový odmastňovač), takú odmasťovaciu silu?" "Ako môžu rastlinné oleje v univerzálnych prostriedkoch PÁNBACH vyčistiť špinu, s ktorou si roky neporadil žiadny chemický prostriedok?" "Ako môžu čistiace prostriedky zanechať vôňu, keď neobsahujú syntetickú parfumáciu?"

Jednoducho. To je tajomstvo prírody. Skutočná sila, bez nežiadúcich dôsledkov na naše zdravie (chlór, neurotoxíny, látky narúšajúce rovnováhu, parabény, fosfáty, fosfonáty, ropné deriváty a ďalšie), bez predstieranej vône (syntetické parfumy), bez predstieraného vybielenia (optické zjasňovače v pracích práškoch) a bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Kto nevyskúša, neuverí. A kto vyskúša, už nebude chcieť komerčné čističe. Prečo?

  • Pretože ekologická drogéria je bezpečná pre zdravie nás, našej rodiny a našich štvornohých miláčikov.
  • Pretože ekologická drogéria nepoškodzuje životné prostredie a v prírode sa krátkom čase sama plne odbúra.
  • Pretože ekologická drogéria vonia prírodou.
  • Pretože ekologická drogéria je vyrábaná s láskou a rešpektom.

Téma ochrany životného prostredia mi bola vždy blízka a rovnako aj túžba prispieť k pozitívnej zmene. Povedomie o vplyve našich individuálnych činností (napríkla upratovanie, pranie, nakupovanie atď.) na prírodu je však na Slovensku stále veľmi slabé. A hoci každým rokom pribúdajú ekologicky zmýšľajúci výrobcovia, pre ľudí zvyknutých používať komerčné prostriedky z televíznych reklám sú ich produkty neznáme a nedôverujú im.

A tak som sa rozhodla, že pomôžem šíriť osvetu nielen o možnostiach ekologickejšieho spôsobu života, ale aj o týchto úžasných prírodných produktoch, ktoré som si zamilovala na prvý pohľad a ktorých sila a účinnosť ma úplne dostali.

-  Presvedčte sa, že sila prírody dokáže vyhrať nad silou chemikálií  -

Prečo povedať rázne NIE drogérii plnej syntetickej chémie?

Počas posledných rokov som mnohokrát bola svedkom rozhovorov kamarátok a známych, pri ktorých sa preberala téma upratovania domácnosti. Obsahom týchto rozhovorov bolo väčšinou porovnávanie čistiacich prostriedkov z drogérie, pričom samozrejme víťazil ten najúčinnejší. Ten, ktorý stačilo naliať do vane a počkať, „kým SÁM rozpustí špinu“. Ten, po ktorom bolo v celom dome „cítiť skutočnú vôňu čistoty“. Ten, ktorý svojou super chemickou silou vydezinfikoval celý byt, pretože chceli, aby ich rodina „žila v zdravom prostredí“.

Žiaľ toto nás desiatky rokov učili reklamy v televízii, v novinách a na internete. Tak dlho nás o tom presviedčali, až sme uverili, že naozaj čisté je len to, čo „vonia“ po chémii a naozaj účinné je len to, čo zahubí všetky živé mikroorganizmy. Ako by však mohlo byť zdravé niečo, čo nemá s prírodou absolútne nič spoločné? Niečo, čo v lepšom prípade podráždi našu pokožku a v tom horšom nás zasiahne spŕškou neurotoxínov a potenciálnych karcinogénov? Niečo tak neprirodzené, že to aj po silnom zriedení s vodou zahubí všetky vodné mikroorganizmy a príroda to celé roky nedokáže odbúrať?

Naša logika by nám mala pri takýchto silných chemikáliách okamžite rozsvietiť 3 výstražné výkričníky a zakričať STOP! Čo to preboha robíš?! Nezamoruj si tým svoj domov! Ale neurobí to. Nemôže. Pretože potom by sme museli prijať skutočnosť, že sme sa celé tie roky mohli mýliť. Že sme svojej rodine namiesto pomáhania nevedome ubližovali. A tak predtým zatvárame oči a „čistíme“ ďalej. Dotýkame sa plôch umytých toxickými prostriedkami, dýchame chémiou nasiaknutý vzduch, obliekame si prádlo so zvyškami chlóru a parabénov. A potom trpíme....alergiami, astmou, ekzémami...a spolu s nami trpia organizmy vo vodných tokoch, zvieratá a celá príroda.

Nemôžeme však zatvárať oči donekonečna. Planéte sa kráti čas a čoskoro už nebude čo zachraňovať. Každý z nás musí prevziať zodpovednosť za svoje činy a postaviť sa k dôsledkom čelom. Nahradenie syntetických čistiacich prostriedkov ekologickými možno nevyrieši všetky problémy našej zničenej prírody, ale je malým krôčikom k pozitívnej zmene.

-  Keď si raz priznáte, že nejaký problém existuje, už ho viac nedokážete prehliadať  -

Pozor na falošne „zelené“ značky

Aby to však nebolo také jednoduché, narážame tu na ďalší problém. V ekologickej kríze uvidelo mnoho výrobcov drogérie marketingovú príležitosť a tak „ukryli“ svoje výrobky za etikety „organický“, „prírodný“ alebo „bio“. Treba si však uvedomiť, že výrobok plný chémie nie je ekologický len preto, lebo obsahuje nejaký rastlinný výťažok. Výrobok je ekologický vtedy, keď vzniká šetrným spôsobom (k prírode, surovinám, zdrojom a pracovníkom, ktorí ho vyrábajú), jeho použitie nemá žiadny alebo len zanedbateľný dopad na životné prostredie a po použití sa v prírode dokáže v krátkej dobe plne odbúrať.

V akoeko.sk nájdete len poctivé výrobky

Aby ste nemuseli pátrať po výrobných procesoch firiem a študovať zloženie ekologických prostriedkov, spravila som tento prieskum za vás a do eshopu akoeko.sk som zaradila len preverené produkty, ktoré sú skutočne šetrné k životnému prostrediu. Všetky výrobky majú minimálne z 90 % prírodný pôvod a v ich zložení nájdete najmä esenciálne rastlinné oleje a výťažky, prírodné aktívne látky, extrakty z mydlových orechov, ocot a sódu. Látky neprírodného pôvodu sú obsiahnuté len v takom prípade, ak neexistovala ich prírodná náhrada (napríklad štetiny zubnej kefky) a aj v tomto prípade sú použité v tej najekologickejšej možnej verzii. Naše výrobky navyše neobsahujú živočíšne zložky, takže sú vhodné aj pre vegánov.

     

Verím, že som vás presvedčila a pridáte sa k nám ostatným, ktorí sa to pokúšame našej planéte aspoň trošku uľahčiť.

Erika z akoeko.sk ;-) 

-  Svet sa zmení jedine vtedy, keď sa zmeníme my  -