Prečo vznikol eshop akoeko.sk

Verili by ste, že ekologické čistiace prostriedky môžu byť rovnako účinné ako bežne dostupná "chemická" drogéria? Ani ja som tomu neverila, kým som nevyskúšala. A veru som ostala poriadne prekvapená.

Nielenže boli tieto produkty porovnateľne účinné, v mnohých prípadoch zvládli svoju úlohu dokonca ešte lepšie! Počas upratovania ma sprevádzala omamná vôňa prírodných esenciálnych olejov, úplne iná než tá, ktorú po sebe zanechávajú komerčné prostriedky. Pôsobila veľmi príjemne a v byte sa udržala ešte hodiny po upratovaní.

Možno si teraz aj vy, tak ako ja vtedy, kladiete otázky: "Ako je to možné?" "Ako môže mať Pomarančový odmastňovač Tierra Verde, vyrobený z pomarančových šupiek, takú odmasťovaciu silu?" "Ako môžu rastlinné oleje v univerzálnych prostriedkoch PÁNBACH vyčistiť špinu, s ktorou si roky neporadil žiadny bežne dostupný prostriedok?" "Ako môžu čistiace prostriedky zanechať vôňu, keď neobsahujú syntetickú parfumáciu?"

Jednoducho. To je sila ukrytá v prírode. Bez nežiadúcich dôsledkov na naše zdravie (chlór, neurotoxíny, látky narúšajúce rovnováhu, parabény, fosfáty, fosfonáty, ropné deriváty a ďalšie), bez predstieranej vône (syntetické parfumy), bez predstieraného vybielenia (optické zjasňovače v pracích práškoch) a bez negatívnych dopadov na životné prostredie.

Kto nevyskúša, neuverí. A kto vyskúša, už nebude chcieť komerčné čističe. Prečo?

  • Pretože ekologická drogéria je bezpečná pre zdravie nás, našej rodiny a našich štvornohých miláčikov.
  • Pretože ekologická drogéria nepoškodzuje životné prostredie a v prírode sa krátkom čase sama plne odbúra.
  • Pretože ekologická drogéria vonia prírodou.
  • Pretože ekologická drogéria je vyrábaná s láskou a rešpektom.

Téma ochrany prírody mi bola vždy blízka a rovnako aj túžba prispieť k pozitívnej zmene. Povedomie o vplyve našich individuálnych činností (napríkla upratovanie, pranie, nakupovanie atď.) na životné prostredie je však na Slovensku stále veľmi slabé. A hoci každým rokom pribúdajú ekologicky zmýšľajúci výrobcovia, pre ľudí zvyknutých používať komerčné prostriedky z televíznych reklám sú ich produkty neznáme a nedôverujú im.

A tak som sa rozhodla, že pomôžem šíriť osvetu nielen o možnostiach ekologickejšieho spôsobu života, ale aj o týchto úžasných prírodných produktoch, ktoré som si zamilovala na prvý pohľad a ktorých sila a účinnosť ma úplne dostali.

-  Presvedčte sa, že sila prírody dokáže vyhrať nad silou chemikálií  -

Prečo povedať rázne NIE komerčnej drogérii?

Počas posledných rokov som bola mnohokrát svedkom rozhovorov, pri ktorých sa preberala téma upratovania domácnosti. Počas nich sa väčšinou porovnávali účinky čistiacich prostriedkov z drogérie, pričom (samozrejme) víťazil ten najúčinnejší. Ten, ktorý stačilo naliať do vane a počkať, „kým SÁM rozpustí špinu“. Ten, po ktorom bolo v celom dome cítiť "skutočnú (chemickú) vôňu čistoty“. Ten, ktorý svojou super silou vydezinfikoval celý byt, aby mohla rodina žiť „v zdravom prostredí“.

Žiaľ toto nás desiatky rokov učili reklamy v televízii, v novinách a na internete. Tak dlho nás o tom presviedčali, až sme uverili, že naozaj čisté je len to, čo „vonia“ po chémii a naozaj účinné je len to, čo zahubí všetky živé mikroorganizmy. Ako by však mohlo byť zdravé niečo, čo nemá s prírodou absolútne nič spoločné? Niečo, čo v lepšom prípade podráždi našu pokožku a v tom horšom nás zasiahne spŕškou neurotoxínov a potenciálnych karcinogénov? Niečo tak neprirodzené, že to aj po silnom zriedení s vodou zahubí všetky vodné mikroorganizmy a príroda to celé roky nedokáže odbúrať?

Logika by mala pri týchto silných chemikáliách okamžite rozsvietiť 3 výstražné výkričníky a dať nášmu konaniu ráznu STOPku. Ale neurobí to. Nemôže. Pretože potom by sme museli prijať skutočnosť, že sme sa celé tie roky mohli mýliť. Že sme svoj domov namiesto čistenia nevedome zamorovali a že sme tomuto prostrediu vystavovali nielen seba, ale aj svoju rodinu. A tak predtým zatvárame oči a „čistíme“ ďalej. Dotýkame sa plôch umytých toxickými prostriedkami, dýchame chémiou nasiaknutý vzduch, obliekame si prádlo so zvyškami chlóru.... A potom trpíme alergiami, astmou, ekzémami...a spolu s nami trpia organizmy vo vodných tokoch, zvieratá a celá príroda.

Nemôžeme však zatvárať oči donekonečna. Planéte sa kráti čas a čoskoro už nebude čo zachraňovať. Každý z nás musí prevziať zodpovednosť za svoje činy a postaviť sa k ich dôsledkom čelom. Nahradenie komerčných čistiacich prostriedkov ekologickými možno nevyrieši všetky problémy našej zničenej prírody, ale je ďalším malým krôčikom k pozitívnej zmene.

-  Keď si raz priznáte, že nejaký problém existuje, už ho viac nedokážete prehliadať  -

Pozor na falošne „zelené“ značky

Aby to však nebolo také jednoduché, narážame tu na ďalší problém. V ekologickej kríze uvidelo mnoho výrobcov drogérie marketingovú príležitosť a tak „ukryli“ svoje výrobky za etikety „organický“, „prírodný“ alebo „bio“. Treba si však uvedomiť, že výrobok plný syntetickej chémie nie je ekologický len preto, lebo obsahuje jeden rastlinný výťažok. Výrobok je ekologický vtedy, keď vzniká spôsobom šetrným k prírode, surovinám, zdrojom a pracovníkom, ktorí ho vyrábajú, jeho použitie nemá žiadny alebo len zanedbateľný dopad na životné prostredie a po použití sa v prírode dokáže plne a v krátkej dobe odbúrať.

V akoeko.sk nájdete len poctivé výrobky

Aby ste nemuseli pátrať po výrobných procesoch firiem a študovať zloženie ekologických prostriedkov, spravila som tento prieskum za vás a do eshopu akoeko.sk som zaradila len preverené produkty, ktoré sú skutočne šetrné k životnému prostrediu. Všetky výrobky majú minimálne z 90 % prírodný pôvod a v ich zložení nájdete najmä esenciálne rastlinné oleje a výťažky, prírodné aktívne látky, extrakty z mydlových orechov, ocot a sódu. Látky neprírodného pôvodu sú obsiahnuté len v takom prípade, ak neexistuje ich prírodná náhrada (napríklad štetiny zubnej kefky) a aj v tomto prípade sú použité v tej najekologickejšej možnej verzii. Naše výrobky navyše neobsahujú živočíšne zložky, takže sú vhodné aj pre vegánov.

     

Verím, že som vás presvedčila a pridáte sa k nám ostatným, ktorí sa to pokúšame našej planéte aspoň trošku uľahčiť.

Erika z akoeko.sk ;-) 

-  Svet sa zmení jedine vtedy, keď sa zmeníme my  -