Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod (3. časť)

V minulom článku Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod (2. časť) sme písali o tom, ako si zriadiť eko kuchyňu, poradili sme vám, aké domáce suroviny použiť pri šetrnom upratovaní a vysvetlili, prečo by ste mali obmedziť konzumáciu mäsa. Ak vás zaujíma, prečo uprednostniť bio kozmetiku pred bežnou kozmetikou, ako dokáže udržateľný životný štýl šetriť financie, prečo sú rastliny v domácnosti prospešné pre ľudské zdravie a akú otázku si položiť, keď vás prepadne nákupná horúčka, neváhajte a prečítajte si záverečnú časť našej trilógie :-)

Odporúčanie č. 10: Krásne (a zdravé) je to, čo je prirodzené. A v kozmetike to platí dvojnásobne.

S kozmetikou je to podobné, ako s prostriedkami na upratovanie a pranie. Aj tu platí, že marketing je často presvedčivejší, než ľudská logika. Reklamy, plné superlatívov, neúnavne útočia z každej strany a presviedčajú vás, že pekní, mladí a hydratovaní budete len ak na seba denne nanesiete "tonu chemikálií".

Prekvapivé je, že to na krátku dobu naozaj môže fungovať a vaša pleť alebo vlasy budú na pohľad vyzerať lepšie. Čo sa už ale v žiadnej reklame nedozviete je, že to z dlhodobého hľadiska prináša množstvo rizík. Za skrášlenie sú takmer vždy zodpovedné parabény (karcinogénna zložka), syntetické tenzidy (oslabujú prirodzenú ochranu pokožky a sprístupňujú ju mykózam, kvasinkám a baktériám; často vedú k alergickým reakciám, suchej pokožke, lupinám a pod.) a ďalšie “zdraviu prospešné” látky (napríklad p-Phenylenediamine, používaný vo farbách na vlasy, má dokázateľnú spojitosť s rakovinou močového mechúra, môže viesť k vážnym alergickým reakciám a je extrémne toxický pre vodné živočíchy), ktoré pri dlhodobom používaní rozhodne neprospejú ani vám, ani životnému prostrediu.

Vyhnúť sa takýmto produktom aj bez študovania obšírneho zloženia sa dá pritom pomerne jednoducho. Väčšinou majú na obale uvedené vyhýbavé frázy typu "na pohľad" (na pohľad krajšia pleť, na pohľad mladšia pleť, ...) alebo "na dotyk" (na dotyk zdravšie vlasy, na dotyk hebkejšia pokožka), ktoré šikovne maskujú, že nejde o skutočné zlepšenie. Účinok produktu zväčša vyprchá okamžite po tom ako ho prestanete používať.

Ak chcete ísť šetrnejšou a prirodzenejšou cestou, odporúčame vám nahradiť bežne dostupné kozmetické výrobky prírodnou bio kozmetikou, ktorá je k ľudskému telu, ale aj životnému prostrediu, omnoho láskavejšia. Keďže je zložená len z rastlinných olejov a prírodných substancií, pleť a vlasy vyživuje tým najprirodzenejším spôsobom. Neobsahuje syntetické tenzidy (a väčšinou ani prírodné), takže je veľmi dobre znášaná ľuďmi s citlivou pokožkou a malými deťmi. Ľudia s veľmi citlivou pokožkou by si však mali dávať pozor na kozmetiku s obsahom esenciálnych olejov, ktoré ju v niektorých prípadoch môžu podráždiť.

Aj keď v prípade bio kozmetiky ide o "zdravé produkty", stále platí, že s nákupmi to netreba preháňať a domov by ste si mali doniesť len toľko výrobkov, koľko skutočne potrebujete a dokážete spotrebovať. Nezabúdajte, že najľahšou cestou ku krásnemu telu je zdravý životný štýl.

 • Kupujte len toľko kozmetiky, koľko naozaj dokážete spotrebovať.
 • Nahraďte syntetickú kozmetiku prírodnou bio kozmetikou.
 • Umelé pleťové a telové krémy nahraďte prírodnými olejmi.
 • Vynechajte syntetické farby na vlasy alebo ich nahraďte prírodnou hennou.
 • Všímajte si balenie kozmetiky a vyberajte si tú, ktorej obal viete opakovane použiť alebo dobre zrecyklovať.
 • Podporte slovenských výrobcov kvalitnej, ručne robenej kozmetiky.
 • Nakupujte kozmetiku v bezobalových predajniach.

Prirodzená krása
Foto zdroj: Flower photo created by jcomp, freepik.com

  Odporúčanie č.11: Staňte sa minimalistami.

  A to vo všetkom. Nekupujte zbytočné zásoby jedla, oblečenia, topánok, kozmetiky alebo drogérie. Aj tak väčšinu vecí vôbec nepotrebujete alebo nestihnete spotrebovať. Skúste si len tak zo srandy zapísať cenu každého výrobku, ktorý vyhodíte nespotrebovaný alebo po záruke. Suma, ktorú dostanete na konci mesiaca, vás môže nepríjemne prekvapiť. 

  Len tak, pre zaujímavosť:

  • V priemere až 40% všetkého, čo nakúpime, vyhodíme.*
  • Priemerný Slovák minie mesačne "na zbytočnosti" 65 €.*
  • Priemerná slovenská rodina minie mesačne na jedlo a nealkoholické nápoje viac ako 330 €.*
  • Na výrobky mimo nákupného zoznamu minieme v potravinách ročne až 2300 €.*

  Jednoduchý a minimalistický životný štýl vám poskytne väčšiu slobodu, ušetrí značné množstvo finančných prostriedkov a je najlepšou cestou k minimalizácii odpadov a udržateľnému spôsobu života

  peniaze
  Foto zdroj: Money photo created by freepik, freepik.com

  Odporúčanie č. 12: Prineste si prírodu domov.

  Prírodné materiály, ako sú drevo, kameň, bio bavlna alebo ľan v kombinácii so živými rastlinkami pristanú ekologickej domácnosti viac než záplava plastov. Neznamená to, že musíte hneď teraz vymeniť všetok nábytok. Urobte to pozvoľna, keď vám staré kúsky doslúžia. Alebo nimi potešte niekoho iného. 

  Náležitú pozornosť by ste mali venovať pestovaniu rastlín a to najmä ak žijete v byte. Aj keď pre väčšinu predstavujú len pekný doplnok v domácnosti, plnia oveľa dôležitejšiu úlohu, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čistia totiž vzduch, ktorý, keďže sa neustále neodvetráva, je často znečistenejší, než ten na ulici. Rastliny majú schopnosť odstraňovať z ovzdušia škodlivé látky, znižovať prašnosť v byte, produkujú dôležitý kyslík a celkovo pozitívne vplývajú na ľudskú psychiku. 

  Vnútorné priestory bývajú zamorené oxidom uhoľnatým, oxidom dusičitým, chemickými látkami z čistiacich prostriedkov, kobercov a nábytku, alergénmi, radónom, vlhkosťou alebo cigaretovým dymom. Tie sa veľakrát podpisujú pod bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, podráždenými očami, nosom a hrdlom, dýchavičnosťou a respiračnými infekciami, kašľom a bolesťami v krku, kožnými vyrážkami, alergiou, astmou, poruchami imunitného systému, poškodením pečene, obličiek a nervového systému a dokonca môžu vyvolať aj rôzne druhy rakoviny.** Nepodceňujte preto dôležitosť rastín a zadovážme si ich domov čo najviac. 

  Keď už hovoríme o zložení vzduchu v domácnosti, skúste k zložkám, ktoré sme spomenuli vyššie, prirátať pachy z varenia, oblečenia, kozmetiky a áno, aj z vášho vlastného tela. Po ich zmiešaní vznikne charakteristický pach, ktorý je spravidla tým výraznejší, čím menej sa v danej domácnosti vetrá. Mnoho ľudí robí práve v tomto najväčšiu chybu a namiesto toho, aby párkrát do dňa otvorili okná a poriadne byt prevetrali, radšej prekryjú pachy syntetickými osviežovačmi vzduchu a elektrickými vôňami. Tie, ako už správne tušíte, negatívne vplývajú na ľudské zdravie a ešte negatívnejšie na zdravie domácich miláčikov. Našťastie aj tu existuje zdravšia prírodná cesta. A tou sú kvalitné bio esenciálne (éterické) oleje, ktoré vašu domácnosť krásne prevoňajú, prekryjú jej pachy, odoženú hmyz a vášmu telu aj mysli dožičia množstvo blahodárnych účinkov. Môžete ich nakvapkať do aroma lámp a aroma difuzerov, vyrobiť si domácu voňavú dekoráciu (do misky nasypte sódu bikarbónu, pokvapkajte ju éterickým olejom a dozdobte bylinkami, vetvičkami, kamienkami a sušenými plátkami citrusov alebo korenín (badián, klinčeky, škorica)) alebo si vybrať hotový ekologický osviežovač vzduchu. Aj tu však treba mať na pamäti, že všetkého veľa škodí. Dokonca aj toho dobrého. Esenciálne oleje sú mimoriadne koncentrované, preto ich priamo nevdychujte, neaplikujte na pokožku, na srsť domácich miláčikov, ani na kvety. Ľudia trpiaci alergiami by mali používanie esenciálnych olejov dôkladne zvážiť, prípradne sa im úplne vyhnúť. No a v neposlednom rade, používanie éterických silíc v žiadnom prípade nenahradí vetranie. Preto ak chcete mať doma zdravý vzduch bez nepríjemných pachov, vetrajte, vetrajte a vetrajte :-).

  • Zadovážte si čo najviac zelených rastlín a rozmiestnite ich rovnomerne po celom byte.
  • Vybavte kuchyňu kvalitným digestorom s vývodom do exteriéru, ktorý bude odvádzať toxické splodiny vznikajúce pri varení.
  • Uprednostňujte prírodné vybavenie domácnosti pred plastovým.
  • Vymeňte syntetické čistiace prostriedky, parfumy a osviežovače vzduchu za ekologické, so zložením na prírodnej báze.
  • Pravidelne, niekoľkokrát denne, celú domácnosť vyvetrajte.

  Prírodná obývačka
  Foto zdroj: Background photo created by vanitjan, freepik.com

  Odporúčanie č. 13: Naučte sa opäť používať nohy

  Prepravovať sa autom aj na ultra krátke vzdialenosti je praktické, rýchle a jednoduché. Problém je v tom, že to neprospieva prírode a ani samotným ľuďom. Odhliadnuc od množstva toxických splodín, ktoré sa počas jazdy uvoľňujú do ovzdušia z výfukov, kvapkajúceho motorového oleja a pohonných látok, vyrábaných z ropy, vás premiestňovanie autom oberá o cenný čas, ktorý ste mohli stráviť na čerstvom vzduchu

  Pokiaľ pracujete v kancelárii, váš deň vyzerá pravdepodobne takto: Ráno nasadnete do auta a odveziete sa do práce, kde celý deň sedíte za počítačom, aby ste potom opäť nastúpili do auta a odviezli sa na nákup alebo domov. Doma si opäť sadnete pred televízor alebo počítač. A večer zistíte, že ste za celý deň prešli len 500 krokov.

  Pre človeka je prirodzené premiestňovať sa pešo aj na väčšie vzdialenosti. Predstavte si, ako by sa vám zlepšila nálada a kondička, ak by ste tie tri kilometre do práce denne prešli po vlastných nohách alebo na bicykli. A ak už nemôžete inak (napríklad to do práce máte naozaj ďaleko), zvážte aspoň prepravu hromadnou dopravou alebo sa dohodnite s kolegami a prepravujte sa jedným autom spolu.

  • Keď je to možné, premiestňujte sa radšej pešo alebo na bicykli.
  • Pri preprave na väčšie vzdialenosti nahraďte cestu autom hromadnou dopravou.
  • Ak napriek všetkému trváte na používaní auta, obmedzte počet výjazdov a vybavte viacero vecí počas jednej cesty.

  Prechádzka
  Foto zdroj: Business photo created by ArthurHidden, freepik.com

  Odporúčanie č. 14: Vážne to všetko potrebujem? 

  Túto otázku by ste si mali položiť vždy, keď vás prepadne nákupná horúčka alebo natrafíte na sezónne výpredaje. Veci sú dnes už tak lacné a dostupné, že úplne stratili svoju pravú hodnotu. Chcete ich len kým ich nemáte, pretože veríte, že vďaka nim budete lepší, krajší, úspešnejší a dôležitejší. Reklamy do vás denno-denne hučia, že ak nevlastníte tú alebo onú vec, nie ste dosť zaujímaví, dostatočne jedineční, “nevytŕčate z radu” a okolie si vás nevšimne. 

  Nenechajte sa týmito tvrdeniami ovládnuť. Pravdou je, že veci vám šťastie ani uznanie neprinesú. Ak chcete byť krajší, zapracujte na svojej kondičke a sebavedomí (druhé sa často dostaví spolu s prvým). Ak chcete uznanie, vzdelávajte sa a buďte svedomití vo svojej práci. A ak chcete byť pre okolie dôležití, správajte sa s láskou k svojim blízkym a k tejto planéte

  Prehodnoťte svoj hodnotový rebríček a uvedomte si, čo je v živote naozaj dôležité

  láska
  Foto zdroj: Love Hands created by SamuelRios, unsplash.com

  Ako vidíte, udržateľný spôsob života nie je len o separovaní odpadov, ale hlavne o zmene spôsobu myslenia a nazerania na život. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že ide o zoznam pravidiel a reštrikcií, ktoré musíte dodržiavať a ktoré vás uvrhnú do až asketického spôsobu života, pravdou je, že žiadnou z týchto rád by ste sa nemali riadiť nasilu a už vôbec ich nemusíte dodržiavať všetky. Vyberte si na začiatok len niektoré odporúčania, vyskúšajte ich a postupne pridávajte ďalšie. Aj malé krôčiky si počítajú. Podstatné je, aby zmena vychádzala z vás a prinášala vám slobodu, radosť a naplnenie. 

  Nesnažte sa hneď zmeniť celý svet. Úplne stačí, ak zmeníte ten vlastný ;-)

  *Zdroj EUROSTAT, 2020
  **Zdroj: https://www.eea.europa.eu/sk/signaly-eea/signaly-2013/clanky/kvalita-vnutorneho-ovzdusia

  Odporúčané produkty4