Chcete pomôcť našej planéte a žiť ekologickejšie, ale neviete ako a s čím začať? Už len touto myšlienkou ste spravili prvý krok! Motivácia je veľmi dôležitá pokiaľ sa snažíte o skutočnú zmenu životného štýlu.

A teraz si položte otázku: Čo si predstavujem pod ekologickým spôsobom života?

Ak vám napadlo že by ste mali triediť odpad, potom máte pravdu. Separácia odpadu JE jedným zo základných krokov na ceste za čistejšou planétou. Za ním však nasleduje ešte veľa ďalších, o ktorých sa už hovorí menej, hoci majú pre životné prostredie častokrát omnoho rozhodujúcejší význam. Veď keby sme napríklad nevytvárali toľko odpadu, ani by sme veľmi nemali čo triediť, však? :-) 

O tom, ako sa prepracovať k zero waste životnému štýlu, ako si vybudovať eko domácnosť a celkovo nahliadať na život novým spôsobom vám povieme viac v sérii troch článkov “Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod”. Hoci tieto zmeny môžu byť na začiatku náročnejšie, na konci zistíte, že sa cítite oveľa šťastnejšie a slobodnejšie, a dokonca ste vďaka nim ušetrili ešte aj dobrých pár desiatok alebo stoviek eur

Na úvod si v krátkosti ozrejmime, čo to znamená žiť ekologickým životným štýlom a ako vyzerá ekologická domácnosť a potom sa už môžeme vrhnúť na konkrétne kroky. Veríme, že sa vám séria našich článkov bude páčiť a inšpiruje vás ku zmene.

Čo je to ekologický životný štýl?

Ekologický životný štýl stavia na snahe čo najnižšieho zaťažovania životného prostredia našimi každodennými činnosťami a rozhodnutiami.

Sem môžeme zaradiť všetko od množstva energie, zdrojov a surovín, ktoré denne spotrebujeme, cez spôsob, akým sa rozhodujeme pri nákupe potravín, drogérie a oblečenia, spôsob akým vykonávame činnosti v domácnosti (napríklad varenie alebo upratovanie), až po prípravky, ktoré používame na osobnú hygienu a skrášľovanie.

Pri kažom rozhodovaní by sme mali dbať na minimalizmus - kupovať len to, čo naozaj potrebujeme a využijeme, neplytvať energiami a vodou, nenosiť si domov zbytočný odpad v podobe plastových alebo zmesových obalov a snažiť sa používať len prípravky a prostriedky, o ktorých bezpečne vieme, že neublížia životnému prostrediu, ani ekosystémom, ktoré v ňom žijú.

Čo je to ekologická domácnosť?

Ekologická domácnosť ročne spotrebuje v priemere 4-7x menej elektriny ako bežná domácnosť a v maximálnej možnej miere šetrí vodou. Triedi a minimalizuje odpad, kompostuje zvyšky z kuchyne, recykluje a upcykluje oblečenie, výbavu domácnosti aj nábytok. Namiesto agresívnych čistiacich prostriedkov používa prírodné ekologické čističe, kozmetiku plnú “chémie” vymenila za prírodnú bio kozmetiku a jednorázové plastové tašky a mikroténové vrecká nahradila textilnými.

Odporúčanie č.1: Šetrime pitnou vodou, ako by bola posledná

Lebo veruže čoskoro aj môže byť. Hoci Slovensko patrí objemom podzemných vodných zdrojov medzi svetové veľmoce, ich zásoby nie sú neobmedzené a pitná voda sa môže veľmi skoro stať nedostupným luxusom. V mnohých krajinách už teraz nie je možné zohnať pitnú vodu inak, než balenú v obchode. Neplytvajme ňou teda pri umývaní riadu, upratovaní, sprchovaní a varení a snažme sa ju zbytočne nekontaminovať toxickými chemikáliami z bežne dostupných čistiacich prostriedkov alebo vylievaním oleja do kanalizácie. Za dodržiavanie nasledujúcich rád sa nám poďakuje nie len príroda, ale aj budúce generácie a naša peňaženka:

 • Klasickú sprchovú hlavicu vymeňme za úsporný perlátor. Skráťme čas sprchovania na dobu nevyhnutnú na umytie (mali by sme to stihnúť do cca 4 minút). Počas šampónovania vlasov a tela vypínajme prúd vody. 
 • Počas umývania zubov alebo holenia nenechávajme vodu pustenú.
 • Kvapkajúce kohútiky čo najskôr dotiahnime alebo vymeňme za nové. To isté platí pre tečúci záchod.
 • Ručné umývanie riadu vymeňme za energeticky úspornú umývačku. Ak takúto možnosť nemáme, umývajme riad v napustenom dreze a pod tečúcou vodou ho už len opláchnime.
 • Umývačku riadu a práčku púšťajme až keď sú plné. Používajme eko režimy alebo režimy s najnižšou spotrebou vody a elektriny.
 • Ak bývame v dome, zaobstarajme si zberné nádoby na dažďovú vodu a využívajme ju na splachovanie, polievanie kvetov a záhrady, umývanie auta a pod. 

Odporúčanie č.2: Kupujme energeticky úsporné spotrebiče a úsporne ich aj používajme

Energetika patrí medzi odvetvia, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na znečisťovaní životného prostredia. Pri výrobe dochádza k zamoreniu ovzdušia skleníkovými plynmi a toxickými látkami, kontaminácii pôdy a podzemných vodných zdrojov vypúšťaním znečistených odpadových vôd a okrem bežného odpadu sa produkuje aj značné množstvo toho rádioaktívneho. A to sme ešte nespomenuli, ako dokážu mesačné účty za elektrinu prevetrať naše peňaženky. Keďže energie nemôžeme zo života úplne odstrániť, môžeme sa s nimi pokúsiť aspoň šetriť.

 • Používajme LED žiarovky (okrem toho, že sú energeticky úsporné, neobsahujú ortuť ani olovo) a svieťme len vtedy, keď je to potrebné. Využívajme denné svetlo v čo najväčšej možnej miere.
 • Kupujme energeticky úsporné spotrebiče s triedou A+, A++ alebo A+++.
 • Chladničku a mrazničku neumiestňujme vedľa zdroja tepla. Nastavme im optimálnu vnútornú teplotu, chladnička by mala mať cca 5°C a mraznička -18°C. Chladničku zaplňme do maximálne 70% objemu a potraviny rovnomerne rozmiestnime tak, aby okolo nich mohol cirkulovať vzduch. Chladničku aj mrazničku otvárajme čo najmenej a na čo najkratší čas.
 • Umývačku riadu púšťajme až keď je plná. Používajme eko režimy alebo režimy s najnižšou spotrebou vody a elektriny.
 • Pokiaľ je to možné, perme na nižšej teplote a bielizeň sušme na čerstvom vzduchu, bez použitia sušičky. Ak nemusíme, nevyužívajme program predpierania. Na zašednuté biele prádlo nemusíme používať agresívne pracie prostriedky. Ak ho necháme vysušiť vonku, priame slnko bielizeň krásne vybieli.
 • Do rýchlovarnej kanvice napúšťajme len toľko vody, koľko skutočne spotrebujeme.
 • Pri varení a pečení vypínajme spotrebiče o niečo skôr a na dovarenie pokrmu využívajme zostatkové teplo.
 • Vymeňme jednorázové tužkové baterky za opakovane nabíjateľné
 • Nenechávajme elektroniku v stand-by režime a vyťahujme ju zo zásuvky v čase, keď ju nepoužívame.
 • Neprekurujme v zimných mesiacoch svoj byt. Nie je to zdravé, ani úsporné a už vôbec to nie je ekologické. Každý jeden stupeň naviac predstavuje až 6%- ný nárast spotreby energie.

Odporúčanie č.3: Nakupujme premyslene a nenosme si domov zbytočný odpad 

Toto je snáď najťažší bod pre každú ekologickú domácnosť. Aj keď sa snažíme minimalizovať množstvo odpadu, stačí jediný nákup v supermarkete a domov si prinesieme hotovú záplavu plastových a zmesových obalov, mikroténových sáčkov a jednorázových igelitiek. Je to na hlavu, ale niektorí distribútori sú schopní baliť do plastových obalov ešte aj ovocie a zeleninu (napríklad šalátové uhorky, rôzne druhy šalátov, mrkvu, melóny a pod.). A pokiaľ aj nie, vedľa regálov sa nám natŕčajú bezplatné mikroténové sáčky, tak prečo si ich nenabrať plnú hrsť a nezabaliť si každý druh ovocia osobitne? Robíme to automaticky a bez rozmýšľania. Možno by sme sa správali inak, keby sme spočítali, koľko si ich ročne prinesieme domov a rovno vyhodíme do koša

 • Na nákup sa vopred pripravme a do supermarketu si so sebou vezmime vlastné látkové vrecká a sieťky na zabalenie ovocia, zeleniny alebo pečiva.
 • Nakupujme väčšie balenia, ktoré nám vydržia dlhšie, ušetria ďalšie zbytočné návštevy obchodu, obsahujú menej obalového materiálu a väčšinou sa dokonca finančne viac oplatia.
 • Pri nákupe si vyberajme produkty s minimálnym alebo žiadnym obalom. Ak takú možnosť nemáme, všímajme si aspoň recyklačné značky a uprednostnime papierové a sklenené obaly pred plastovými, a recyklovateľné obaly pred obalmi z kombinovaných (nerecyklovateľných) materiálov.
 • Nákupy si baľme do vlastných opakovane použiteľných tašiek z bio bavlny alebo recyklovaných materiálov. 
 • Navštevujme bezobalové predajne, v ktorých si zakúpime presne také množstvo, aké potrebujeme a do vlastných prinesených nádob alebo vreciek.
 • Vyhliadnime si dôveryhodných lokálnych pestovateľov a farmárov v okolí a podporme ich odoberaním ovocia, zeleniny, strukovín, mäsa a ďalších produktov. Okrem toho, že ich dostaneme bez zbytočných obalov, sú prirodzenejšie pre naše telo a rozhodne chutnejšie a viac bio, než tie, ktoré sa dovážajú zo zahraničia
 • Ak zvažujeme kúpu nového vysávača, vyberme si bezvreckový. Predídeme tvorbe odpadu vyhadzovaním prachových sáčkov a ešte celkom slušne ušetríme na pravidelných nákupoch nových.
 • Zrieknime sa kávy v plastovo-papierových kelímkov z automatov a radšej si ju pripravme doma do termohrnčeka alebo navštíme kvalitnú kaviareň.
 • Ak máme bábätko, nahraďme jednorázové plienky látkovými, ktoré môžeme prať opakovane a dieťatko sa s nimi skôr naučí na nočník. Alebo si aspoň vyberajme plienky, ktoré sú z väčšej časti kompostovateľné.
 • Dajme šancu menštruačným kalíškom, menštruačným ohavičkám a látkovým vložkám. Na trhu už dokonca začínajú pribúdať plne kompostovateľné vložky.
 • Používajme textilné utierky a vreckovky namiesto papierových. Vyrábajú sa v krasnych dizajnoch, sú opakovane použiteľné a skoro nezničiteľné.
 • Syntetické hubky nahraďme prírodnými, napríklad z lufy, ktorú využijeme rovnako v kuchyni aj kúpeľni a po doslúžení ju jednoducho skompostujeme.

Odporúčanie č.4: Okrem papiera, plastu a skla separujme aj hliník, nápojové kartóny a bioodpad

Ak sa chceme pustiť ekologickou cestou, separácia odpadov je veľmi dôležitým krokom. Vďaka nej oddelíme materiály, ktoré je ešte možné použiť na výrobu ďalších výrobkov a zároveň znížime množstvo odpadov na skládkach. Takýmto spôsobom sa vyrábajú napríklad recyklované odpadové vrecia, recyklované plastové poštové obálky, recyklované fľaše, papierové prepravky na vajíčka a mnoho ďalších výrobkov. Práve skombinovanie dôslednej separácie s nákupom recyklovaných výrobkov môže byť účinnou cestou k minimalizácii odpadov vo svete. 

Recyklovať môžeme:

 • Papier - modrá nádoba, firmy vykupujúce papier, firmy vykupujúce kartónové krabice
 • Plast - žltá nádoba
 • Sklo - zelená nádoba
 • Tetrapaky - oranžová (v niektorých obciach žltá) nádoba
 • Hliník a kovy - červená (v niektorých obciach žltá) nádoba 
 • Elektroodpad a batérie - elektropredajne a zberné dvory
 • Kuchynský a motorový olej - vybrané čerpacie stanice Slovnaft, zberné dvory, firmy vykupujúce olej
 • Bioodpad - hnedá nádoba alebo domáci kompostér
 • Pneumatiky - predajne pneumatík alebo zberné dvory
 • Textil - biele zberné nádoby, predajne H&M

Viac o tom, ako správne separovať odpad, sa dozvite v našom článku Ako triediť odpad a čo znamenajú recyklačné značky a symboly

Odporúčanie č.5: Upcyklovanie a opravovanie ako cesta k minimalizácii odpadu

Ekologická domácnosť nie je len o zodpovednosti, ale aj o kreativite. Pamätáte si, ako nám stará mama štopkala roztrhané ponožky a plátala diery na kolenách nohavíc? Alebo ako obšívala krajkou deravé obrusy? Kedysi si ľudia viac vážili čo mali a namiesto zbesilého naháňania výpredajov vytvárali z opotrebovaných a pokazených vecí nové originálne kúsky. Aj my môžeme starým veciam vdýchnuť nový život, stačí zapojiť fantáziu. Zo starých bavlnených obliečok si môžeme razom ušiť kuchynské utierky, vrecká na potraviny alebo handry na umývanie okien. Záclony môžeme premeniť na štýlové blúzky alebo sukne. Staré kusy oblečenia môžeme skombinovať, poprešívať a vytvoriť nové dizajnérske unikáty. Ošúchaný nábytok stačí prešmirgľovať, natrieť novou farbou a razom z neho máme hodnotný retro kúsok. Upcyklovať môžeme aj odpad z domácnosti. Natrime vyčistené plechové konzervy farebným náterom a vytvorme z nich romantické kvetináče. Namiesto vyhodenia tupého noža ho skúsme nabrúsiť. A stále existuje mnoho obuvníkov, ktorí nám ochotne prišijú odtrhnutú podrážku na obľúbených topánkach.

Podľahnime kúzlu upcyklingu a dajme šancu na nový život aj zdanlivo nepotrebným veciam.

Páčil sa vám článok? Pokračovanie Ako na ekologickú domácnosť - Podrobný návod (2. časť) zverejníme už budúci mesiac!

Čisté prírodné zložky

Čisté prírodné zložky

Všetky zložky našich produktov sú rastlinného pôvodu alebo sú ľahko biologicky odbúrateľné.

Vegánske produkty

Vegánske produkty

Nepodporujeme utrpenie živých tvorov. Preto naše produkty neobsahujú živočíšne enzýmy, tuky, oleje, žlč, ani farbivá.

Cruelty free

Cruelty free

Žiaden z našich výrobkov nebol a ani nikdy nebude testovaný na zvieratách. Všetky produkty však poctivo testujeme sami na sebe.

Zero Waste balenie

Zero Waste balenie

Na balenie objednávok používame len kompostovateľné, biodegradovateľné, recyklované alebo už predtým použité materiály.